• http://dnygis.tul.cz/

Tisková zpráva

PDF Tisk Email
Napsal uživatel Jana Leitgebová    Sobota, 08 Listopad 2014 18:21

Mapa, nejlepší přítel člověka

 

Traduje se, že pes je nejlepší přítel člověka. Ale stejně tak by se dalo říci, že nejlepším přítelem je mapa! Nevěříte? Mapy nás provázejí po celý život, při pohledu na ně ožívají vzpomínky na cesty již uskutečněné, ale i plány a touhy po novém. Tak jako se vyvíjí svět kolem nás, vyvíjí se i mapy. Moderní geografické informační systémy přinášejí obrovské množství příležitostí, jak zobrazit dnešní svět - pomáhají archeologům, historikům, s ochranou přírody, zobrazují výsledky voleb a podílí se na záchraně životů. Přijďte se podívat na GISday Liberec 2014 a mapa se skutečně stane vaším nejlepším přítelem!

 

Stanoviště budou přístupná vždy od 8:30 do 16:30 hodin (v pátek do 13:30 hodin).
Osmý ročních GISday Liberec 2014 pořádaný v Krajské vědecké knihovně se na vás letos těší od 19. do 21. listopadu. Slavnostní zahájení proběhne ve středu od 10:00 hodin.

Organizátoři si připravili spoustu novinek a řadu z nich budete moci vyzkoušet na vlastní kůži. Na mapu si budete moci i šlápnout, neboť v prostorách knihovny bude instalována velká ortofotomapa Liberecka. Další lákadlo vzniklo ve spolupráci s AČR, která přiveze před knihovnu jako jedno ze stanovišť mobilní mapovací automobil. Ten vojáci využívají například při mimořádných událostech v ČR či v zahraničních misích.


V rámci programu GISday se uskuteční řada zajímavých přednášek. Určitě si nenechte ujít hned v den zahájení blok na téma Google a mapy. Přednášejícím bude Jaroslava Bengl, který přiletí z vývojového centra Google v Curychu.


Na Dnech GIS na vás čekají interaktivní a zábavná stanoviště, kde se dozvíte, jak jednotlivé organizace používají moderní "mapové" technologie, a to nejen pro svoji práci, ale i pro sdílení informací veřejnosti. Například u hasičů si vyzkoušíte, jak mapa pomáhá při povolávání hasičských jednotek. Stanoviště univerzity vás vrátí kousek do historie a přiblíží staré mapy Liberce. S krajským úřadem budete poznávat rozcestníky a trasy nebo si vyzkoušíte hrát geohru. Se studenty gymnázia si pak ověříte, jak se umíte orientovat v mapě.
Součástí Dnů GIS budou i soutěže. Tradiční výtvarná soutěž na téma "Nové světy" bude vyhlášena během slavnostního zahájení. Druhou soutěží bude Geohra, kterou má tradičně pod palcem Krajský úřad Libereckého kraje - odbor životního prostředí.

Více informací o celé akci najdete webu http://www.dnygis.cz

 

Aktualizováno Sobota, 08 Listopad 2014 18:28
 
gd.12_banner.jpg
DNY GIS: PRO MÉDIA | Tisková zpráva