• http://dnygis.tul.cz/

Stanoviště 2018

Letošní rok si pro vás organizátoři připravili JEDENÁCT interaktivních stanovišť

Na následujících řádcích se seznámíte se stanovišti, která jsme si pro vás připravili.

 

1. Šlapací mapa

Snili jste někdy o tom, jaké by to bylo jen tak si létat nad krajinou a dívat se na svět z výšky? Experti GIS mají družice ve vesmíru, letadla či drony pomocí nichž fotografují krajinu Země. Vznikají tak letecké a družicové snímky. Jeden takový nezvyklý najdeš na podlaze u tohoto stanoviště. Poznáš na něm, kde bydlíš? Kudy teče řeka nebo kde je listnatý les a kde jehličnatý? Ano? Tak se přijď proletět a prozkoumat svět z výšky!

2. Reliéf - interaktivní pískoviště

Snili jste někdy o tom, jaké by to bylo jen tak si létat nad krajinou a dívat se na svět z výšky? Experti GIS mají družice ve vesmíru, letadla či drony pomocí nichž fotografují krajinu Země. Vznikají tak letecké a družicové snímky. Jeden takový nezvyklý najdeš na podlaze u tohoto stanoviště. Poznáš na něm, kde bydlíš? Kudy teče řeka nebo kde je listnatý les a kde jehličnatý? Ano? Tak se přijď proletět a prozkoumat svět z výšky!

3. Drony nejsou jen hračka

Stanoviště má za cíl ukázat studentům využití dronů nejen jako hračku. Dozví se základní principy o bezpečnosti a využití dronů v praxi. V rámci stanoviště budou připraveny výstupy z dronu využité pro geografii a GIS. Studenti se seznámí se základními pravidly jak ovládat dron a například kde s ním nelítat, abych neohrozil sebe a okolí. Dále budou ukázány vědecké obory, kde se využívá dronu a jak se posouvají trendy v novodobých technologiích.

4. Putování po mapě Libereckého kraje

Cílem práce na stanovišti je naučit se správně číst v mapě a pracovat s ní, a to nejen s mapou papírovou, ale také digitální. Návštěvníci tak při putování po mapě Libereckého kraje budou plnit různé úkoly, při kterých budou určovat vzdálenosti, zjišťovat meřítko, číst v legendě či určovat nejvýhodnější cestu. Kromě seznámení se s mapou budou mít možnost také prostřednictvím těchto úkolů navštívit vybraná zajímavá místa na území našeho kraje.

5. Přes puzzle po územní plánování

Územní plán je často vnímán jako barevná, nepřehledná mapa, ve které se nikdo nevyzná. Možná to nejsou příliš hezké mapy, ale hrají podstatnou roli v tom, kde a co se může stavět, nebo kam se umístí nový park s dětským hřištěm. Staňte se na chvíli projektanty územního plánu a zkuste pomocí barevných fólií a předdefinované legendy navrhnout funkční plochy na výřezu města Liberce. Funkční plocha přitom tvoří základní stavební kámen územního plánu, protože říká, co se kde smí stavět a jaké činnosti jsou zde přípustné. Po splnění úkolu uvidíte, že územní plán není žádný strašák.

6. Operační středisko HZS Libereckého kraje

Zajímá tě, jak mapy pomáhají hasičskému záchrannému sboru při řešení dopravních nehod, požárů a jiných mimořádných událostí? Přijď se podívat na zmenšené operační středisko. Na jednom pracovišti uvidíš kde v danou chvíli hasiči zasahují, na druhém pracovišti si sám vyzkoušíš práci operačního důstojníka. Dokážeš založit novou událost? Pomůžeš hasičům najít nejkratší cestu k místu události? Mapa ti prozradí kolik obyvatel, kteří žije ve vyznačené zóně. Víš jak daleko od tvého bydliště sídlí hasiči?

7. Monster kvíz

Zažijte nelítostný souboj s časem a svými znalostmi v zábavném Monster Quizu. Nezáleží jen na vaší rychlosti, ale také na správných odpovědích. Nesoupeříte s žádným počítačem, ale mezi sebou. Nezapomeňte si vzít svoje chytré telefony!

8. Klaudyánova mapa

Nejstarší mapa českých zemí letos slaví 500 let. Jak tehdy zachycovala naše území? Čím se liší od dnešních map? Dokážeš se v ní zorientovat? Která sídla od té doby ztratila svůj význam? Která dnešní velká sídla v Klaudyánově mapě naopak nenajdeme?

9. Dotkněte se mapy

Máš na svém mobilu mapu? Umíš na ní vyhledávat? Dokážeš najít místo jen na základě GPS souřadnic, pěší trasu z tvé školy na Ještěd nebo zjistit převýšení takové trasy? Vyzkoušíme to na mobilní a internetové mapě - Mapy.cz. Která si s těmito úlohami poradí lépe?

10. Dopravní hřiště nejen pro robota

V případě dopravy není vždy jednoduché najít tu nejptimálnější trasu. Dokážeš se vypořádat s nepředvídatelnými událostmi, uzavírkami a nástrahami na cestě? Dokážeš vyřešit zadaný přepravní úkol a dopravit pomocí robota náklad na správné místo?

11. Česká geologická služba

 
gd.12_banner.jpg
DNY GIS: PROGRAM | STANOVIŠTĚ 2018 | Stanoviště 2018