• http://dnygis.tul.cz/

Stanoviště

Umíš mě číst?

PDF Tisk Email
Napsal uživatel Leoš Křeček    Pondělí, 18 Listopad 2013 21:36

Návštěvníci stanoviště si budou moci ověřit své znalosti orientace v mapě a vyzkoušet práci s vrstevnicemi, vzdáleností na mapě, dobou určenou pro výlet apod. Praktické úlohy na stanovišti jsou věnovány čtení turistických map např. při plánování výletů. Zároveň si návštěvníci budou moci na vystaveném posteru prohlédnout rozdíl mezi různými měřítky map a mezi skutečností na fotkách, v mapě, leteckém snímku nebo územním plánu.

Stanoviště zajišťuje Liberecký kraj, odbor územního plánování a stavebního řádu.

 

Staré mapy v počítačích

PDF Tisk Email
Napsal uživatel Leoš Křeček    Úterý, 29 Říjen 2013 00:00

Staré mapy nám ukazují, kde v Liberci stála synagoga a jak vypadalo náměstí na konci 19. století bez dnešní radnice. Víte, kde byly v Liberci před sto dvaceti lety veřejná plavecká škola a kluziště? A co bylo na místě dnešní Harcovské přehrady?

S naší pomocí si vyzkoušíš, jak na interaktivních mapách připravených studenty Technické univerzity najdeš odpovědi na všechny tyto otázky. Ukážeme ti, jak geografické informační systémy využíváme k tomu, abychom staré mapy zveřejnili na internetu. Půjčím ti také speciální čiré brýle, aby sis prohlédl pro třetí rozměr speciálně upravené mapy. Na interaktivní tabuli a dotykovém stole si vyzkoušíš editovat naše mapy, porovnáš délku Nisy dnes a v 19. století a doplníš naši mapu o nové body starých pohlednic. Prohlídneš si unikátní rekonstrukci libereckého náměstí tak, jak vypadalo na konci 19. století, kdy na něm ještě nestála nová radnice.

Stanoviště zajišťuje Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická Technické univerzity v Liberci.

 

Než začneš stavět

PDF Tisk Email
Napsal uživatel Leoš Křeček    Čtvrtek, 24 Říjen 2013 00:00

Zahrajte si s námi hru na urbanisty a zkuste umístit vhodnou stavbu do vytipovaných lokalit v území. Co rozhoduje při umístění stavby a čím je potřeba se řídit? Víte k čemu slouží územní plán a jakou roli mají tzv. regulativy? Zkuste se zamyslet nad tím jak daná stavba bude zapadat do okolní zástavby, jak se přizpůsobí  členitosti terénu a stávající krajině. My Vám na oplátku zkusíme popsat základy územního plánování.

Stanoviště zajišťuje Statutární město Liberec.

 

Dotkni se mapy - "Je Váš dům opravdu váš?"

PDF Tisk Email
Napsal uživatel Leoš Křeček    Středa, 09 Říjen 2013 00:00

Umíte najít svůj dům nebo nemovitost v Katastru nemovitostí Českého úřadu katastrálního a zeměměřičského? Jestli ne, tak právě na tomto stanovišti Vám poradí studenti Gymnázia F.X. Šaldy v Liberci. Otázka v názvu stanoviště není vůbec nesmyslná. Spousta lidí přišla, bohužel, v minulých letech podvodem o svůj dům nebo pozemek, a přitom stačí tak málo...

Stanoviště zajišťuje Gymnázium F. X. Šaldy Liberec.

 

Mapové úlohy České geologické služby

PDF Tisk Email
Napsal uživatel Jana Leitgebová    Neděle, 01 Září 2013 00:00

Kde všude se setkáte s horninami? Poznáš zajímavé geologické lokality v tvém okolí? Nápovědou ti budou fotografie i ukázky hornin. Pojďte s námi objevit, odkud pochází kameny, které nás obklopují (součásti budov, sochy apod.).

Toto stanoviště zajišťuje Česká geologická služba.

Aktualizováno Pondělí, 18 Listopad 2013 21:35
 

Ohmatej si mapu

PDF Tisk Email
Napsal uživatel Jana Leitgebová    Neděle, 01 Září 2013 00:00

Mapu známe většinou  jako dvourozměrné dílo. Umíš si představit trojrozměrnou mapu, ze které vystupují hory a pohoří protkané kaňony řek? Že ne, tak se přijď podívat a nejen to.

Tyhle mapy se totiž čtou lépe rukama - hmatem. Zkus se poslepu zorientovat a jen po hmatu najít, kde leží  Krkonoše, Liberec, Podkrušnohorskou pánev a další. Uvidíš, jak se změní tvůj pohled na terén České republiky, když použiješ pouze hmat a ne zrak.

Toto stanoviště vzniklo díky spolupráci s firmou Kartografie HP, která plastické mapy vyrábí.

Aktualizováno Pondělí, 18 Listopad 2013 21:35
 

Vůně celého světa

PDF Tisk Email
Napsal uživatel Irena Koskova    Neděle, 01 Září 2013 00:00

To by nerozeznal ani Vinnetou! No něco ano, ale lehké to není… Přijď se pobavit s naší novou mapou vůní. Je to levadule? Asi ano, Francie, krásná vůně… Co to tady smrdí? Šelma? nebo…? Čeká na tebe několik desítek vůní i nevůní, které charakterizují určitou zemi, region, podnebné pásmo. Kolik jich poznáš?

Stanoviště je vytvořeno s pomocí ZOO Liberec, která dodala různé cizokrajné (ne)vůně.

http://www.zooliberec.cz

Aktualizováno Pondělí, 18 Listopad 2013 21:36
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 Další > Konec >>

Strana 1 z 2
gd.12_banner.jpg
DNY GIS: PŘEDCHOZÍ ROČNÍKY | Dny GIS 2013 | Stanoviště