• http://dnygis.tul.cz/

Program pro veřejnost

První Liberecký mapathon

PDF Tisk Email

Přihlášení - https://goo.gl/3rUHWb

Dnes už na mapách nenajdeme bájné příšery či místa, kde "žijí lvi" a tak se může zdát, že vše je na Zemi již zmapováno. Přesto jsou místa, pro která je získat mapu nesmírný problém. Například v Africe či Jižní Americe jsou místa, pro které mapy prakticky neexistují. Právě v takových místech často operují dobrovolníci z řad Lékařů bez hranic, kteří se bez znalosti svého působiště neobejdou. A proto existuje iniciativa Missing Maps, jejíž úkolem je zapojit širokou veřejnost do tvorby či zpřesňování mapových podkladů pro místa, kde Lékaři bez hranic působí.
Přijďte se podívat na historicky první Liberecký mapathon Missing Maps, kde se o této iniciativě dozvíte více a naučíte se, jak můžete sami pomoci. Vlastní počítač je výhodou, ne nutností. Na akci se registrujte zde: dodám později, zatím nemám adresu. Mapathon proběhne 15. 11. 2017 od 18.00 ve 3. patře budovy G Technické univerzity v Liberci. Předpokládaná doba trvání: 2 hodiny.
Více informací dále v článku
Celý článek...
 

Po stopách Německočeské výstavy roku 1906 v prostorách kampusu TUL

PDF Tisk Email

Večerní procházka kampusem

Večerní procházka
Když se v roce 1906 otevíraly brány čerstvě dokončeného rozsáhlého výstaviště nad novou libereckou přehradou, netušili organizátoři Německočeské výstavy Liberec 1906 (Deutschböhmische Ausstellung Reichenberg 1906), že se bude jednat o největší výstavní aktivitu města, která nenajde svého pokračovatele. Dnes spíše jen tušíme její reálný obrovský rozsah. Během jednoho roku byly vybudovány desítky pavilonů leckdy opravdu olbřímích rozměrů, které nabídly přehlídku průmyslu, řemesel, umění, zemědělství a všech myslitelných souvisejících odvětví prosperujících v oblastech tzv. Bohatých Sudet s převažujícím německy hovořícím obyvatelstvem.
Přijďte se projít kampusem Technické univerzity v Liberci s mapovou aplikací zobrazující tyto prostory v roce 1906 a vraťte se v čase o více jak sto let zpět. Procházka začíná v 16.00 v prostoru před aulou budovy G ve 3. patře.

14. listopadu 16.00
Technická univerzita v Liberci, budova G (3.patro)
Univerzitní náměstí 1

 

Staré mapy a nové technologie

PDF Tisk Email

Večerní přednáška

Steré mapy a nové technologie

Staré mapy patří ke kulturnímu bohatství každého národa a regionu světa. Vzhlížíme k nim s respektem, který v nás budí jejich stáří, předpokládaná finanční hodnota, především ale tajemství jejich vzniku, účelu a obsahu, které byly zapomenuty či polozapomenuty. Stejně jako každá

kniha, výtvarné či architektonické dílo, i mapa nabízí svým čtenářům a uživatelům možnost odkrývat příběhy uváděné v náznacích či zcela přímočaře.
Že jsou staré mapy také zdrojem zajímavých informací, které můžeme využít při studiu současné krajiny a jejích obyvatel, se přijďte přesvědčit v pondělí 13. 11. 2017 od 18.00 do Knihkupectví a antikvariátu Fryč, kde vám odborníci z Krajského úřadu Libereckého kraje, Magistrátu města Liberce a Technické univerzity v Liberci představí, jak staré mapy používají.

Pondělí 13. listopadu od 18.00
Knihkupectví a antikvariát Fryč

 

Mapy Jizerských hor

PDF Tisk Email
Napsal uživatel Jana Leitgebová    Sobota, 09 Září 2017 12:33

Podzimní geografická sezóna začíná výstavou starých map v Severočeském muzeu, která je připravili Technická univerzita s muzeem společně. Verrnisáž, se uskutečnila ve středu 6. 9. od 19 hod.

Výstava je určena pro všechny mapy milující obyvatele mezi Jizerskými a Lužickými horami, Ještědem a Smrkem, Libercem a Jelení Horou. A pro všechny, kdo se zajímají i o možnosti a příležitosti moderních geografických metod v rukou GIS. Protože staré mapy budou doprovázeny počítačovými vyvinutými v prostředí GIS a metodami webové kartografie.

Přijďte se podívat do Severočeského muzea. Takovou sbírku map zas dlouho neuvidíte!

 


gd.12_banner.jpg
DNY GIS: PŘEDCHOZÍ ROČNÍKY | Dny GIS 2017 | Program pro veřejnost